EVENTS

  • April
    Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    30 31 01 02 03 04 05
    06 07 08 09 10 11 12
    13 14 15 16 17 18 19
    20 21 22 23 24 25 26
    27 28 29 30 01 02 03
    Home games Away games
    Download games schedule
  • March 2020
    12.03.2020

    Spartak

    Moscow

    2

    Dynamo

    Moscow

    3

    11.03.2020

    Lokomotiv

    Yaroslavl

    1

    Jokerit

    Helsinki

    5

    Salavat Yulaev

    Ufa

    4

    Avangard

    Omsk

    1

    10.03.2020

    Dynamo

    Moscow

    4

    Spartak

    Moscow

    1

    Avtomobilist

    Yekaterinburg

    1

    Sibir

    Novosibirsk

    2

    09.03.2020

    Jokerit

    Helsinki

    2

    Lokomotiv

    Yaroslavl

    4

    Avangard

    Omsk

    3

    Salavat Yulaev

    Ufa

    6

    Barys

    Nur-Sultan

    5

    Metallurg

    Magnitogorsk

    2

    08.03.2020

    Spartak

    Moscow

    3

    Dynamo

    Moscow

    2

    Torpedo

    Nizhny Novgorod

    2

    CSKA

    Moscow

    3

    Neftekhimik

    Nizhnekamsk

    0

    Ak Bars

    Kazan

    1

    Sibir

    Novosibirsk

    1

    Avtomobilist

    Yekaterinburg

    5

    Все результаты

Media

  • Выпуск №14 программы Pro Ак Барс от 19.03.2020

    Pro Ak Bars show. Episode 13, 06.03.2020

    4 out of 16 | The winning dressing room of Ak Bars after the series against Neftekhimik

    #CapitanTatarstan is going heart- hunting ❤️

    3 of 16 | The winning dressing room of Ak Bars after the third match vs Neftekhimik

    Ak Bars − Neftekhimik | Playoffs| Game review №2

  • Лучшие фото сезона 2019/20

    Тренировка «Ак Барса» в Казани

    Neftekhimik (Nizhnekamsk) - Ak Bars

    Тренировка «Ак Барса» в Нижнекамске

    Neftekhimik (Nizhnekamsk) - Ak Bars

    Ak Bars - Neftekhimik (Nizhnekamsk)

Standings

  • Conferences
    Divisions
    KHL

    Eastern Conference

    Место TEAM GP PTS
    1 Ak Bars (Kazan) 62 93
    2 Barys (Nur-Sultan) 62 84
    3 Avangard (Omsk) 62 83
    4 Avtomobilist (Yekaterinburg) 62 78
    5 Sibir (Novosibirsk) 62 74
    6 Salavat Yulaev (Ufa) 62 68
    7 Metallurg (Magnitogorsk) 62 65
    8 Neftekhimik (Nizhnekamsk) 62 64
    9 Amur (Khabarovsk) 62 62
    10 Red Star Kunlun (Beijing) 62 60
    11 Traktor (Chelyabinsk) 62 56
    12 Admiral (Vladivostok) 62 56

    Western Conference

    Место TEAM GP PTS
    1 CSKA (Moscow) 62 94
    2 SKA (Saint Petersburg) 62 93
    3 Jokerit (Helsinki) 62 84
    4 Dynamo (Moscow) 62 82
    5 Spartak (Moscow) 62 77
    6 Lokomotiv (Yaroslavl) 62 73
    7 Vityaz (Moscow region) 62 65
    8 Torpedo (Nizhny Novgorod) 62 64
    9 HC Sochi (Sochi) 62 59
    10 Severstal (Cherepovets) 62 58
    11 Dinamo (Riga) 62 41
    12 Dinamo (Minsk) 62 39

    Kharlamov Division

    Место TEAM GP PTS
    1 Ak Bars (Kazan) 62 93
    2 Avtomobilist (Yekaterinburg) 62 78
    3 Sibir (Novosibirsk) 62 74
    4 Metallurg (Magnitogorsk) 62 65
    5 Neftekhimik (Nizhnekamsk) 62 64
    6 Traktor (Chelyabinsk) 62 56

    Chernyshev Division

    Место TEAM GP PTS
    1 Barys (Nur-Sultan) 62 84
    2 Avangard (Omsk) 62 83
    3 Salavat Yulaev (Ufa) 62 68
    4 Amur (Khabarovsk) 62 62
    5 Red Star Kunlun (Beijing) 62 60
    6 Admiral (Vladivostok) 62 56

    Bobrov Division

    Место TEAM GP PTS
    1 SKA (Saint Petersburg) 62 93
    2 Jokerit (Helsinki) 62 84
    3 Dynamo (Moscow) 62 82
    4 Spartak (Moscow) 62 77
    5 Severstal (Cherepovets) 62 58
    6 Dinamo (Riga) 62 41

    Tarasov Division

    Место TEAM GP PTS
    1 CSKA (Moscow) 62 94
    2 Lokomotiv (Yaroslavl) 62 73
    3 Vityaz (Moscow region) 62 65
    4 Torpedo (Nizhny Novgorod) 62 64
    5 HC Sochi (Sochi) 62 59
    6 Dinamo (Minsk) 62 39

    KHL general table

    Место TEAM GP PTS
    1 CSKA (Moscow) 62 94
    2 Ak Bars (Kazan) 62 93
    3 SKA (Saint Petersburg) 62 93
    4 Barys (Nur-Sultan) 62 84
    5 Jokerit (Helsinki) 62 84
    6 Avangard (Omsk) 62 83
    7 Dynamo (Moscow) 62 82
    8 Avtomobilist (Yekaterinburg) 62 78
    9 Spartak (Moscow) 62 77
    10 Sibir (Novosibirsk) 62 74
    11 Lokomotiv (Yaroslavl) 62 73
    12 Salavat Yulaev (Ufa) 62 68
    13 Metallurg (Magnitogorsk) 62 65
    14 Vityaz (Moscow region) 62 65
    15 Torpedo (Nizhny Novgorod) 62 64
    16 Neftekhimik (Nizhnekamsk) 62 64
    17 Amur (Khabarovsk) 62 62
    18 Red Star Kunlun (Beijing) 62 60
    19 HC Sochi (Sochi) 62 59
    20 Severstal (Cherepovets) 62 58
    21 Traktor (Chelyabinsk) 62 56
    22 Admiral (Vladivostok) 62 56
    23 Dinamo (Riga) 62 41
    24 Dinamo (Minsk) 62 39
  • Conference 1/4 Final

    Conference East

    S Teams
    4 Ak Bars (Kazan) 1
    0 Neftekhimik (Nizhnekamsk) 8
    1 Avtomobilist (Yekaterinburg) 4
    4 Sibir (Novosibirsk) 5
    4 Barys (Nur-Sultan) 2
    1 Metallurg (Magnitogorsk) 7
    2 Avangard (Omsk) 3
    4 Salavat Yulaev (Ufa) 6

    Conference West

    S Teams
    4 CSKA (Moscow) 1
    0 Torpedo (Nizhny Novgorod) 8
    4 Dynamo (Moscow) 4
    2 Spartak (Moscow) 5
    4 SKA (Saint Petersburg) 2
    0 Vityaz (Moscow region) 7
    4 Jokerit (Helsinki) 3
    2 Lokomotiv (Yaroslavl) 6

Stats

SHOP

Sponsors of Ak Bars, Bars and Irbis games
General
sponsor
2019/20 KHL Championship partners